سنگ اسکون نماد چیست؟

سنگ اسکون نشان چیست؟

سنگ اسکون نشان چیست؟

باید گفت که این سنگ یکی از نمادهای باستانی اسکاتلند است. طبق افسانه سنگ شنی توسط حضرت یعقوب به جای بالشت استفاده شد همان وقت که او خواب دید که یک نردبان تا بهشت رسیده است، و همین سنگ بعد ها از راه مصر و اسپانیا و ایرلند به اسکاتلند رسید. این سنگ به سنگ سرنوشت نیز شهرت دارد.
برای مدت ها در مراسم های تاج گذاری پادشاهان اسکاتلند استفاده میشد. شاه ادوارد اول بعد از پیروزی اش در جنگ دوتبار در ۱۲۹۶ سنگ را از اسکاتلندی ها گرفت و آن را درون یک سریر تاجگذاری جای گذاری کرد و از آن به بعد شاهان انگلیس و بعدها کل بریتانیا بر روی این صندلی تاج گذاری میکردند.

سنگ اسکون به طرز مخفیانه زیرموزه تاریخی وست مینیستر جاگذاری شده بود تا در طول جنگ جهانی دوم حفظ شود و نقشه ای برای پیدا کردنش برای نخست وزیر کانادا فرستاده شد. بمب های آلمانی هرگز به سنگ آسیبی نرساند اما چهار دانشجوی دانشگاه گلاسگو سنگ را به دو نیم تقسیم کردند. این ملی گراهای اسکاتلندی در شب کریسمس ۱۹۵۰ به داخل موزه رفتند و سنگ را از داخل سریر بیرون کشیدند و داخل صندوق عقب ماشین خود به اسکاتلند بازگرداندند. چهار ماه بعد از ناپدید شدن سنگ، سنگ ترمیم شده در پرچم ملی اسکاتلند پیدا شد که بر فراز خرابه ی ابروث برافراشته بود. دانشجوها هرگز به چیزی متهم نشدند و سنگ دوباره به موزه ی وست مینیستر بازگشت.

هفتصد سال بعد از غصب کردن سنگ توسط شاه ادوارد اول، نخست وزیر انگلیس جان میجر اعلام کرد که سنگ به اسکاتلند بازخواهد گشت و در نوامبر سال ۱۹۹۶ به اسکاتلند بازگشت. و اکنون در کاخ ادینبورگ قرار دارد اما برای تاج گذاری های آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت. همچنان طبق شایعات در اسکاتلند سنگی که شاه ادوارد دزدید درواقع سنگ جعلی بوده است و روحانیون اسکون سنگ واقعی را در یک رودخانه مخفی کردند یا آن را در زیر زمین دفن کردند تا بدست کسی نرسد.

سنگ اسکون نماد چیست؟

سنگ اسکون نماد چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 18 =