لانه خفاش در گنج یابی

لانه خفاش ها ارزش مادی ندارند لطفا تخریب نکنید

لانه خفاش ها ارزش مادی ندارد، باتخریب کنندگان آنها برخورد می شود

زنجان – ایرنا – رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم گفت:‌ داشتن ارزش مادی لانه خفاش ها صحت ندارد و با تخریب کنندگان زیستگاه خفاش ها برخورد جدی خواهد شد.

به گزارش ایرنا، چندی است که در شهرستان طارم صحبت از تلاش عده‌ای سودجو برای پیدا کردن لانه خفاشها و فروش آنها به قیمتی هنگفت می شود؛ اقدامی بی سرانجام که جز بیدار کردن خفاش ها از خواب زمستانی و به خطر انداختن جان این پستانداران پرنده، حاصل دیگری ندارد چراکه در اصل چیزی به اسم لانه خفاش وجود نداشته و همه چیز از یک شایعه در فضای مجازی آغاز شده است.
شایعه ای که می تواند موجی از افراد سودجو و فرصت طلب را راهی غارها و زیستگاه های این موجود با ارزش محیط زیست در شهرستان طارم کند تا بلای جان خفاش ها شده و منجر به آسیب جدی به اکوسیستم این شهرستان شود.
سیدرضا مافی مدنی در مورد این شایعات روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تنها دلیلی که برای این عمل وجود دارد سوء استفاده برخی از سودجویان و کلاهبرداران در فضای مجازی با انتشار فیلمی جعلی مبنی بر وجود ماده ای خاص در لانه خفاش هاست.

مدنی افزود: کلاهبرداران با انتشار فیلمی جعلی و ارائه اطلاعات غلط در فضای مجازی سعی دارند از حس کنجکاوی برخی افراد ساده لوح استفاده کنند و با دروغ قیمتی بودن لانه این خفاش ها، آنها را در دام بیندازند تا مبالغی هنگفت را به امید سود بیشتر به آنها بپردازند.
این مسئول در مورد ارزش این پرندگان پستاندار برای کشاورزی شهرستان طارم بیان و اظهار کرد: دانشمندان و کشاورزان، خفاش ها را از عوامل مهم و مفید برای کشاورزی می دانند زیرا این پرندگان با خوردن آفات محصولات کشاورزی، از نابودی آنها جلوگیری می کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم با بیان اینکه خفاش ها لانه ندارند، تصریح کرد: طبق گزارش های واصله برخی مالباختگان در سایر نقاط کشور با تصور اینکه تجارت این لانه ها سودآور است اقدام به خرید لانه هایی می کنند که دست ساخت است درحالیکه خفاش ها هیچ گونه لانه ای ندارند و امیدواریم این اتفاق در شهرستان طارم رخ ندهد.
این مسئول یادآور شد: خفاش ها تنها پستاندارانی هستند که می توانند پرواز کنند، این پرندگان در سال یک بار زایمان کرده و بچه خود را در میان بال هایشان می گیرند، بچه خفاش ها حتی هنگام شکار نیز از مادر خود جدا نمی شود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طارم تاکید کرد: خفاش ها از سقف آویزان می شوند درحالیکه سرشان پایین است و شایعه مواد مایع جمع شده در لانه آنها کذب و برای گمراهی و فریب بوده است.

وی در ادامه با اشاره اینکه افتادن در دام سودجویان تنها به متضرر شدن شهروندان منجر می شود از مردم خواست به شایعات در این باره توجه نکرده و با اقدامات نسنجیده حیات این جانوران را با تهدید روبه رو نکنند زیرا بیدار کردن خفاش ها در فصل زمستان منجر به مرگ آنها و برهم زدن اکوسیستم می شود.
مدنی با اشاره به شایعه گرانبها بودن لانه خفاش ها که در فضای مجازی بیشتر به آن دامن زده می شود متذکر شد: احتمال دارد عده ای با هدف سودجویی، روانه غارها و شکاف سنگها از جمله غار‌طبیعی و تاریخی خرمنه سر در ارتفاعات روستای ده بهار طارم و یا حتی سایر زیستگاه های این پرنده در شهرستان شوند که بعد از انتشار این شایعه، یگان حفاظت محیط زیست با استفاده از نیروهای خود و مخبرین محلی در حال رصد و بازرسی زیستگاه خفاش ها در طارم است و در صورت مشاهده اقدامی از طرف سودجویان علیه زندگی این موجودات با ارزش به شدت برخورد خواهند کرد

به گزارش ایرنا،برخی نواحی شهرستان طارم بدلیل داشتن کوهستانهای صخره ای و وجود غارها، شکاف سنگها، تونلهای کوهستانی و حتی شاخه درختان در باغات و جنگلهای شهرستان، از زیستگاه های خفاش به شمار می روند.
شهرستان طارم با 46 هزار نفر جمعیت در 90 کیلومتری شمال زنجان واقع شده است

لانه خفاش در گنج یابی

لانه خفاش در گنج یابی

منبع:  ایرنا

1 پاسخ
  1. طبیعت دوست
    طبیعت دوست گفته:

    و ملت همیشه احمق و طمعکار و بیکار همیشه در صحنه راهی شدن که طبق معمول گند بزنن به یه چیز جدید….از ملیتم خجالت میکشم

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 3 =